Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

Do 15 maja w Galerii Kordegarda potrwa wystawa ponad 50 okładek płyt winylowych. Ich autorami są dwaj przyjaciele, którzy poznali się w latach 50. podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski byli przedstawicielami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Wspólnie projektowali prace i wspólnie zdobywali nagrody (m.in. w 1960 r. otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie ogólnopolskim na plakat "1000 lat Państwa Polskiego").
W związku z tym, że Stanisław Zagórski na początku lat 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i nie utrzymywał kontaktów z krajem stał się w Polsce artystą zapomnianym. Natomiast w Ameryce jego kariera rozkwitła na skalę światową. Pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek oraz wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 roku nawiązał w Nowym Jorku współpracę z Atlantic Records i Columbia Records. Przez następne 30 lat Zagórski projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej (Aretha Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Cream, Cher) i jazzowych (Miles Davis, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cobham, Charles Lloyd, Michał Urbaniak).
Rosław Szaybo jest uznanym w Polsce artystą. Sławę zdobył jako autor setek plakatów, obwolut książkowych oraz okładek płyt. Na początku lat 60. zainicjował serię Polish Jazz (jest pomysłodawcą nazwy oraz jest autorem okładek do pierwszych sześciu albumów), która rozsławiła polski jazz na świecie. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott the Hoople, Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel oraz wiele obwolut z nagraniami muzyki klasycznej.


6 maja o godzinie 18:00 będzie miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy oraz odbędzie się panel dyskusyjny. Kuratorem wystawy jest dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz.

Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Tel: 22-421-01-25
kordegarda@nck.pl
www.kordegarda.org
Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00
Bieżące informacje o programie znajdują się na naszym profilu na Faceboooku:

www.facebook.com/Kordegarda

WYBIERZ: