Narodowe Centrum Kultury
  VIII edycja międzymuzealnej gry „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty”

W dniach 4 - 15 grudnia 2012 roku Galeria Kordegarda zaprasza na wystawę zatytułowaną „Londyńczycy”, na której pokazane zostaną portrety powojennej emigracji polskiej w Londynie, autorstwa Chrisa Niedenthala wraz z tekstami reporterki Ewy Winnickiej.

O wystawie:
Kanwą do powstania wystawy stała się książka dziennikarki Ewy Winnickiej pt.: „Londyńczycy” (2012, wyd. Agora, Wydawnictwo Czarne) oraz zdjęcia Chrisa Niedenthala, który sportretował jej bohaterów.
Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była tym zachwycona.
– Wylądowaliśmy na Marsie i żeby przeżyć, musieliśmy założyć tam Polskę – powiedział jeden z uchodźców. Jak się w niej żyło? Co się z nią stało? Kim są urodzone na obcej planecie dzieci? Kilkanaście historii z życia na Marsie pokazuje wystawa „Londyńczycy”.
Wystawę wzbogacą znalezione na londyńskim śmietniku przez młodego włoskiego artystę zdjęcia polskiej emigracji z lat 50-tych. Zdjęcia zrobione najprawdopodobniej w latach pięćdziesiątych XX wieku, bez dat, bez podpisów, ukazujące damy w strojach wieczorowych, urzędników w garniturach, panny młode, dzieci i księży.
O autorach:
Ewa Winnicka, reporterka, od 1999 roku związana z „Polityką”. Dwukrotna laureatka (2005 i 2008) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej.
Chris Niedenthal, dziecko polskich emigrantów, polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich.

Galeria Kordegarda ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
Wernisaż: 04 grudnia, godz. 19:00
Otwarcie wystawy połączone z promocją książki Ewy Winnickiej „Londyńczycy”, zdjęcia Chris Niedenthal (Wydawnictwo Czarne, Agora)

Kuratorzy wystawy: Dominique Roynette i Piotr Wójcik/Fundacja Opowiedz To - Picture This
Organizator:
Kordegarda, Narodowe Centrum Kultury
Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli
w godz. 11:00-19:00