Narodowe Centrum Kultury
„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. 22 lutego, godz. 18.00 – wernisaż wystawy

W dniach 4 - 15 grudnia 2012 roku Galeria Kordegarda zaprasza na wystawę zatytułowaną „Londyńczycy”, na której pokazane zostaną portrety powojennej emigracji polskiej w Londynie, autorstwa Chrisa Niedenthala wraz z tekstami reporterki Ewy Winnickiej.

O wystawie:
Kanwą do powstania wystawy stała się książka dziennikarki Ewy Winnickiej pt.: „Londyńczycy” (2012, wyd. Agora, Wydawnictwo Czarne) oraz zdjęcia Chrisa Niedenthala, który sportretował jej bohaterów.
Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była tym zachwycona.
– Wylądowaliśmy na Marsie i żeby przeżyć, musieliśmy założyć tam Polskę – powiedział jeden z uchodźców. Jak się w niej żyło? Co się z nią stało? Kim są urodzone na obcej planecie dzieci? Kilkanaście historii z życia na Marsie pokazuje wystawa „Londyńczycy”.
Wystawę wzbogacą znalezione na londyńskim śmietniku przez młodego włoskiego artystę zdjęcia polskiej emigracji z lat 50-tych. Zdjęcia zrobione najprawdopodobniej w latach pięćdziesiątych XX wieku, bez dat, bez podpisów, ukazujące damy w strojach wieczorowych, urzędników w garniturach, panny młode, dzieci i księży.
O autorach:
Ewa Winnicka, reporterka, od 1999 roku związana z „Polityką”. Dwukrotna laureatka (2005 i 2008) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej.
Chris Niedenthal, dziecko polskich emigrantów, polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich.

Galeria Kordegarda ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
Wernisaż: 04 grudnia, godz. 19:00
Otwarcie wystawy połączone z promocją książki Ewy Winnickiej „Londyńczycy”, zdjęcia Chris Niedenthal (Wydawnictwo Czarne, Agora)

Kuratorzy wystawy: Dominique Roynette i Piotr Wójcik/Fundacja Opowiedz To - Picture This
Organizator:
Kordegarda, Narodowe Centrum Kultury
Galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli
w godz. 11:00-19:00