Narodowe Centrum Kultury
Prace remontowe w naszym budynku ruszyły pełną parą. Działalność wznowimy latem. Do tego czasu galeria będzie nieczynna.

23 czerwca w Galerii Kordegarda otwarta zostanie, zrealizowana według pomysłu Mirosława Bałki, wystawa AAAkupunktura.

Wystawa będzie drugą odsłoną cyklicznego projektu KordegAART!, mającego na celu prezentację młodych artystów.


Fragment tekstu Anny Miczko:
„Akupunktura kojarzy się z bólem, chociaż tak naprawdę go leczy. To jedno z jej głównych zadań. Nakłuwanie – oczyszczanie - udrażnianie. Przez ciało, siecią licznych kanałów, płynie energia Qi, która spaja nas ze wszechświatem. Jeśli przepływ jest niedrożny, powstaje ból. Ludziom przyzwyczajonym do zachodniej medycyny wydaje się często, że to sama akupunktura boli, kłucie szpilką po ciele, co z tego, że złotą czy srebrną. (…) Natarczywe upamiętnianie bólu jest budowaniem tego samego rodzaju iluzji. Sposoby na to są różne: od traumatyzacji do fetyszyzacji bolączki, a wszystkie mają w rzeczywistości ten sam cel. Znieczulenie; wystawienie swojej traumy na pokaz, tylko po to, żeby uniknąć własnej z nią konfrontacji, aby samemu mogło się dalej śnić słodki pasywny sen o świętym spokoju, o świecie, w którym mnie osobiście nic nie dotyczy. Jak przełożyć to na sytuację wystawy? Nie da się ukryć, że trakt Krakowskiego Przedmieścia nabrał ostatnimi czasy sporego energetycznego ciężaru. (…)Wiele artystycznych projektów Aaakupunktury przeniesieno w przestrzeń miasta, wokół galerii. Niekoniecznie dlatego, że nie zmieściłyby się w jej wnętrzu – raczej po to by zaznaczyć obecność inaczej zorientowanych obrządków, tak samo dociekliwych i gorących, a jednak pozbawionych balastu ideologicznego.”

Wystawa sztuki młodych KordegAART! jest ważnym elementem programowym Galerii Kordegarda. Koncepcja kuratorska pokazu młodych artystów polega na zaproszeniu znanego artysty bądź kuratora, który według swojego klucza przygotowuje zbiorową wystawę młodych artystów, która później zostaje zaprezentowana w galerii Kordegarda oraz w jej okolicach. Pokaz KordegAART! ma dwa ważne cele. Przede wszystkim ma być opiniotwórczą sytuacją zbierającą w jednym momencie najciekawsze propozycje sztuki aktualnej i podejmująca zagadnienia z nią związane. Po drugie wystawa w galerii oraz w przestrzeni publicznej ma na celu zawłaszczyć na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzona z monumentalną powagą związaną z obecnością na Krakowskim Przedmieściu najważniejszych budynków administracji publicznej. Do tegorocznej wystawy jako kuratora zaprosiliśmy wybitnego artystę Mirosława Bałkę.

Artyści:
Aneta Ptak, Anna Panek, Alicja Wysocka, Anna Molska, Bianka Rolando, Cyryl Zakrzewski, Daria Burlińska, Dominika Olszowy, Ewa Axelrad, Ewa Kubiak, Iza Tarasewicz, Jan Szewczyk, Jan Domicz, Justyna Kisielewska, Justyna Misiuk, Katarzyna Pacura, Karol Kaczorowski, Karolina Kubik. Maria Toboła, Manuel Rufino, Marzena Czaniecka. Mateusz Sadowski, Milena Korolczuk. Norbert Delman, grupa OKO, Piotr Macha, Piotr Żyliński, Paweł Sysiak, Tymek Borowski, Weronika Bet, Wojciech Pustoła, Zofia Nierodzińska, Zuzanna Ziółkowska


Wernisaż: 23 czerwca, godz. 19:00
Podczas wernisażu odbędą się dwa performanse:
Godz. 19:00 – grupa OKO
Godz. 19:30 – Aneta Ptak, Manuel Rufino i Ada Karczmarczyk

Kurator: Mirosław Bałka (link)Organizator:
          

 

Opracowanie graficzne:


NOVIKI STUDIO

 

Patroni medialni: