Narodowe Centrum Kultury
W związku z ogłoszoną żałobą narodową galeria będzie nieczynna w dniu 19.01.2019. Wystawę ŚCIANA WOLNOŚCI można oglądać od 20.01.2019.

 "Co Ty wiesz o flozofii?" W Galerii Kordegarda.

W grudniu w Galerii Kordegarda realizowane były zdjęcia do nowego programy TVP Kultura "Co Ty Wiesz o filozofii?"

Będzie to cykliczny program gdzie znane osobistości ze świata nauki i kultury będą w formie wykładów poruszały ważne problemy filozoficzne i kulturowe.

Program będzie emitowany w każdą niedzielę na kanale TVP Kultura o godzinie 12:00

Zachęcamy do oglądania!


„Co Ty wiesz o filozofii?” tylko w TVP Kultura 
 
Od 8 stycznia w każdą niedzielę o godz. 12.00 oddajemy TVP Kultura filozofom. Zapraszamy na wykłady prof. Mikołejko i prof. Hartmana. Zaczynamy od wykładu prof. Mikołejko - „Szczęście” i wykładu prof. Hartmana "Człowiek wolny".
  
„Prawdziwa filozofia wyrasta z życia, wpływa na nie, pogłębia je, żeby filozofować, nie trzeba mieć akademickiego wykształcenia. Pewna część wiedzy filozoficznej jest zresztą niedyskursywna, nie da się jej spisać, ująć w karby słów. Ona rodzi się w spotkaniu twarzą w twarz. Czasem trzeba po prostu rzucić się w szarą egzystencję To prawdziwe filozofowanie” – ta wypowiedź prof. Zbigniewa Mikołejko filozofa religii, eseisty, trafnie oddaje ideę tego programu.
W cyklu tym podejmujemy filozoficzne rozważania. Ma on także pokazać, w jaki sposób filozofia towarzyszy nam w życiu codziennym i jak życie codzienne wpływa na filozofię. Jak współczesność zmieniła i wciąż zmienia pewne pojęcia filozoficzne Program ma formę wykładów prowadzonych przez znanych filozofów. Każdy z odcinków - wykładów poświęcony jest jednemu tematowi. Prof. Zbigniew Mikołejko zaprosi nas do rozważań na temat: „Wspólnoty”. „Szczęścia”, „Rozmowy”, „Zła” , „Ciała”, „Przemocy”. Prof. Jan Hartman w swoich wykładach przyjrzy się m.in. pojęciom:  „Prawda – Fałsz”, „Dowody na istnienie Boga”, „Prawdomówność”.

Wykłady mają nie tylko objaśniać te pojęcia, pokazywać spojrzenia filozofów na nie, ale także odnosić je do rzeczywistych wydarzeń, do życia codziennego. Dowiemy się z nich m.in. o dyktaturze szczęścia we współczesnym świecie, o tym, że wspólnota narodowa zostaje zastąpiona przez wspólnotę internetu, czy też dlaczego prawdomówność może nas zwieść na manowce. Program nagrywany jest z udziałem publiczności. Realizowany w galerii Kordegarda.

 

"Co Ty wiesz o filozofii?" W Galerii Kordegarda.

 

 

DATA: 05.01.2012

ŻRÓDŁO: TVP Kultura